Na konci listopadu 2021 vyšel článek v autoritativním britském lékařském časopise The BMJ. Název je ‘proč prostě neotevřeme okna’? Protože tato položka přesně podtrhuje to, na co jsme od začátku pandemie poukazovali, použili jsme ji jako základ pro tento blog. Původní článek se všemi odkazy na podkladové studie si můžete stáhnout zde .
Přenos vzduchem
Ve stále více zemích si lidé konečně začínají uvědomovat, že přenos SARS-CoV-2 se děje hlavně vzduchem. Různé modelové studie to zmapovaly. Kromě toho existují různé praktické situace, které potvrzují, že se virus šíří především prostřednictvím malých částic ve tvaru aerosolu, které končí v dýchacím traktu.
Zdravotnictví , školy a úřady , mimo jiné, měly být od samého začátku pandemie podporovány ke zlepšení kvality ovzduší. Bohužel to mnoho úřadů zastavilo tím, že nerozpoznaly leteckou distribuční cestu. Co přesně je toho příčinou?
Důvody, proč se vnitřní vzduch nebral vážně
Za prvé, většina patogenů je neviditelná; za druhé, nevíte, že systém selhal, dokud nedojde k propuknutí; a konečně nemůžete vždy určit konkrétní příčinu, což ztěžuje provedení nejvhodnějšího zásahu. Kontrola infekce závisí na balíčku opatření, o kterých se předpokládá, že pokrývají většinu přenosových cest. To vysvětluje (nemístný) důraz na velké kapky a povrchová rizika, jako je dezinfekce nákupních vozíků v supermarketu. Obloha je doslova rozmazaná. Nyní je důležité, aby stále více úřadů uznalo důležitou roli vzduchu při přenosu infekcí.
Vysoké náklady
Dalším důvodem, proč byla kvalita ovzduší upozaděna, jsou náklady. Většina budov není navržena z hlediska kvality ovzduší, přičemž úspora energie a tepelná pohoda jsou na prvním místě v žebříčku požadavků. Venkovní vzduch se od vnitřního obecně liší teplotou a vlhkostí a úprava venkovního vzduchu vyžaduje hodně energie. Kromě toho je přizpůsobení stávajících systémů časově náročné a extrémně nákladné. Kromě toho ventilační systémy obvykle spravují provozovatelé a majitelé budov, ne nutně potenciální nájemci.
Nevýhody přirozeného větrání
Přirozené větrání, jako je otevírání oken, vyvolává diskusi o teplotě, zejména v zimním období. Navíc neovlivňuje optimálně proudění vzduchu a okna či dveře nelze z bezpečnostních důvodů otevřít všude.
Stávající standardy větrání nesplňují
Jak daleko jsme nyní s kvalitou vnitřního vzduchu? Stávající standardy ventilace jen stěží berou v úvahu riziko infekcí přenášených vzduchem, i když je třeba připustit, že většina lidí se nakazí SARS-CoV-2 dýcháním kontaminovaného vzduchu. Otevírání oken je začátek, ale k minimalizaci šíření SARS-CoV-2 nebo jiných vzdušných virů to rozhodně nestačí.
Čištění vzduchu a ventilace jdou ruku v ruce
Úloha čištění vzduchu při minimalizaci kontaminace byla dlouhou dobu opomíjena. Naštěstí stále více zemí jako Belgie, Německo a některé státy v USA věří, že větrání a čištění vzduchu jdou ruku v ruce. Umístění certifikovaných profesionálních (mobilních) čističek vzduchu zajišťuje, že vzduch ve vnitřním prostoru je kompletně vyčištěn několikrát za hodinu. Kontaminace, jako jsou viry, ale také bakterie a pevné částice, jsou nepřetržitě filtrovány, což zajišťuje místnost s čistým a bezpečným vzduchem.